Mewka egipska jednokolorowa Ø 8

Rasa ta powstała z uszlachetnienia sprowadzonych w XVII wieku do Europy mewek egipskich. W Anglii uformowana została mewka afrykańska Owl, natomiast w Niemczech mewka jednokolorowa. Obecnie są one popularne i hodowane na całym świecie według ujednoliconego wzorca. Mewka jednokolorowa jest ptakiem szerokim, lecz okrągłym i krótkim, o niskiej i dumnej postawie, odznaczający się puchowym żabotem.
Głowę posiada zawsze gładką, szeroką i kulistą z szerokim i pełnym czołem. Pośrodku głowy osadzone ma duże oczy o barwie pomarańczowej lub ciemnej u gołębi o upierzeniu białym, z gładką i małą obwódką
w kolorze jasnym. Ptaki o ubarwieniu niebieskim i czarnym obwódkę mają koloru ciemnego.
Dziób posiada krótki, szeroko osadzony, skierowany ku dołowi, na końcu tępo zakończony, a jego barwa zależy od koloru upierzenia gołębia. Ptaki o ubarwieniu niebieskopłowym, czerwonym i kawowym dziób mają barwy ciemnej, natomiast o ubarwieniu czarnym i niebieskim jest barwy czarnej, u pozostałych ubarwień ich dziób jest cielisty.
Szyję ma pełną i krótką, nieznacznie cofniętą do tyłu, z pełnym podgardlem o rozwiniętych fałdach skórnych i ozdobioną żabotem. Wypukłą i wysuniętą do przodu pierś ma szeroką, lecz pełną i dobrze zaokrągloną. Jego plecy, szerokie w ramionach i krótkie, opadają w kierunku zwartego i krótkiego ogona, na którym spoczywają ułożone na jego brzegach zamknięte i dobrze przylegające do tułowia skrzydła.
Nogi ma również krótkie, o skokach i palcach nieopierzonych.
Upierzenie gołębi tej rasy występuje w kolorze:
a) czarnym,
b)    czerwonym,
c)    żółtym,
d)    białym,
e)    niebieskim nakrapianym,
f)    żółtopłowym,
g)    czerwonopłowym,
h)    pstrym,
i)    niebieskim,
j)    niebieskopłowym.

Mewki egipskie jednokolorowe odznaczają się żywym temperamentem, dobrze wysiadują jaja, lecz źle wykarmiają swoje potomstwo. Ze względu na ich krótki dziób należy w hodowli stosować do wychowu młodych gołębi mamek.

Obrączka nr 8.

  • MEWKA EGIPSKA JEDNOKOLOROWA 1
  • MEWKA EGIPSKA JEDNOKOLOROWA 2
  • MEWKA EGIPSKA JEDNOKOLOROWA 3
  • MEWKA EGIPSKA JEDNOKOLOROWA 4
  • MEWKA EGIPSKA JEDNOKOLOROWA 5