Mewka polska Ø 7

Należy do rasy polskiej wyhodowanej w I połowie XX wieku na terenach południowo-wschodnich
z innymi odmianami mewek w wyniku, czego otrzymano mewkę lwowską, która była materiałem wyjściowym do uformowania ostatecznie rasy mewka polska. Jest rasą bardzo popularną wśród hodowców polskich
i dlatego hodowana jest obecnie w całym kraju.
Mewka polska jest ptakiem o drobnej, lecz zwartej i krótkiej budowie, o zaokrąglonych kształtach, odznaczający się na głowie koroną a z przodu szyi żabotem. Jego głowa jest szeroka lecz krótka,
od góry spłaszczona, o czole wysokim i szerokim, mało wypełnionym i stromo opadającym w dół. Tył głowi zdobi wysoko osadzona, półkolista i obfita w pióra korona, zakończona po obu stronach rozetami.
Dziób posiada gruby, szeroki u podstawy, lecz krótki, o barwie jasnej, stromo skierowany w dół. Woskówki nosowe na gładkie, szerokie i krótkie, pokryte białym pudrem.
Duże i wypukłe oczy o barwie ciemnobrązowej obramowane ma delikatną, podwójną i jasną obwódką.
Szyja mewki polskiej jest krótka, w obwodzie okrągła i pełna, odchylona do tyłu, z dobrze wypełnionym podgardlem, przyozdobiona równo ukształtowanym i obfitym w piór żabotem.
Szeroką o zaokrągloną pierś ma wypukłą, wysuniętą uniesioną do góry. Zwężający się do tyłu i krótki grzbiet, lekko opada kierunku zwartego i również krótkiego ogona, na którym spoczywają ułożone mocno zamknięte i dobrze przylegające do tułowia skrzydła.
Głęboko osadzone i niskie nogi ma nieopierzone.
Upierzenie tej rasy gołębi posiada ubarwienie całkowicie białe lub białe z tarczami skrzydeł:
a) czarnym,
b)    żółtym,
c)    kawowym,
d)    niebieskim,
e)    płowym,
f)    czerwono-płowym,
g)    żółto-płowym,
h)    kawowo-płowym,
i)    nakrapianym we wszystkich kolorach.
U mewek o ubarwieniu płowym i niebieskim na skrzydłach występują dwa poprzeczne pasy. Należy nadmienić, że ptaki te są bardzo ruchliwe, o żywym temperamencie, lecz równocześnie są łagodne i mało płochliwe. Są gołębiami płodnymi i dobrze wysiadującymi jajka, jednak do wychowu potomstwa ze względu na krótki dziób należy używać innych ras gołębi tzw. matek.

Obrączka nr 7

 

  • MEWKA POLSKA1
  • MEWKA POLSKA2
  • MEWKA POLSKA3
  • MEWKA POLSKA4
  • MEWKA POLSKA5
  • MEWKA POLSKA6
  • MEWKA POLSKA7
  • MEWKA POLSKA8