Zadaj pytanie on-line

Garłacz amsterdamski Ø 9

Pochodzenie: Holandia, uszlachetniony w początkach naszego stulecia. Wrażenie ogólne: Mały, okrągły, krótki, szeroki, proporcjonalna karłowata figura, z nadmuchanym na szerokość gardłem i całkowicie zaokrągloną figurą zarówno z przodu jak z boku, porusza się z gracją, przy czym ogon i skrzydła ma w poziomie, ale lepiej gdy są noszone troszkę podniesione. Wzorzec: cechy rasowości.

  1. Głowa: Gładka, średniej wielkości, owalna, dobrze zaokrąglona z lekko wypukłym czołem.
  2. Oczy: Małe, żółte do pomarańczowych, przy białych ciemne.
  3. Brew: Wąska, z delikatnej tkanki, odpowiednio do koloru upierzenia, od jasnocielistej do ciemnoszarej.
  4. Dziób: Średniej długości, koloru cielistego, przy jednokolorowych białych, czerwonych i żółtych; koloru rogowego u niebieskich, czerwonych i żółto - płowych i z sercem u czerwonych i żółtych; ciemny u niebieskich i niebiesko-siwych; czarny u czarnych.
  5. Szyja: Długa, im dłuższa tym lepiej, elegancka, wygięta w kształcie "S", luźna, ruchliwa, przy gruchaniu szybkie ruchy karku, przyjmując właściwą pozycję. Szyja wygina się do tyłu tak, że powstaje pionowa linia przechodząca przez oko opadając prostopadle z tyłu nóg. Głowa nie powinna przy tym leżeć na plecach. Gardło harmonizuje z korpusem w pozycji nadmuchanej, przykrywając nasadę skrzydeł, ogólnie robi wrażenie kuli.
  6. Pierś: Szeroka i okrągła. Tułów: Mały, okrągły, krótki, szeroki, pełny, noszony poziomo. Linia dolna: Pierś, brzuch i klin pod ogonem, tworzy półkole. Plecy: Krótkie, szerokie, lekko wklęsłe, w ramionach szerokie. Skrzydła: Krótkie i szerokie, z szerokimi piórami, spoczywające na ogonie, lekko lub wcale się nie krzyżują. Ogon: Krótki, pióra szerokie, noszony troszkę powyżej poziomu, partia odbytu w pełni puszyście opierzona. Nogi: Średniej długości, rozstawione niezbyt szeroko, gładkie lub lekko opierzone. Upierzenie: mocne, dobrze przylegające, partia odbytu puszysta. Rodzaje kolorów: Jednokolorowe: białe, czarne, niebieskie z czarnymi pasami, niebiesko-siwe, czerwone, żółte. Płowe: niebieskie, czerwone, żółte. Z sercem: czarny, niebieski z pasami, czerwony, żółty i płowe - niebieskie, czerwone, żółte. Tygrysowate: czarne, czerwone, żółte. Kolor i rysunek: Białe - czysto białe z jedwabnym połyskiem na szyi. Kolory nasycone, możliwie z połyskiem. Niebieskie w zwykłym odcieniu z czarnymi pasami; niebiesko-siwe jasne do ciemno-niebieskich z białymi śladami na piórach i ciemnymi pasami bez rdzy. Płowe kolory z możliwie czystymi, nie pełnymi i ciemnymi tarczami skrzydeł, z czerwonymi i żółtymi pasami. Niebiesko-płowe z przebarwionym ogonem i lotkami, czerwone i żółto-płowe z jasnym ogonem i lotkami. Wszystkie pasy wąskie, równo przebiegające, oddzielone od siebie. Z sercem, możliwie czyste kolory; białe są : dolna część piersi, brzuch, uda, półksiężycowy pas na gardle (serce), co najmniej 7 lotek i kilka piórek na tarczy skrzydeł (tak zwana róża na skrzydłach), u czarnych, niebieskich, niebiesko-płowych, ogon jest kolorowy, u wszystkich innych jasny, pozostałe upierzenie jest kolorowe. Tygrysowate mają możliwie równomiernie rozłożone białe i kolorowe pióra, lotki i ogon są kolorowe. Duże błędy: Wąska figura, silnie pionowo noszona lub płaska pierś, opadające plecy, krzywo nadmuchane gardło, sztywna lub krótka szyja, rozdzielona pierś, okrągłe plecy, skrzydła noszone pod ogonem, postawa zbyt niska, zbyt wysoka, szczudłowata, nogi "X" lub "O", zbyt długa tylna część korpusu, duże braki w kolorze i brak rysunku. Uwagi do oceny: Kształt figury – postawa – szyja - nadmuchanie gardła – kolor – rysunek - kolor oka - ogólny wygląd.

Obrączka nr. 9