Garłacz z norwich Ø 8
Należy do rasy angielskiej wyhodowanej na początku XVIII wieku w mieście Norwich, położonym
w hrabstwie Norfolk. Jest gołębiem średniej wielkości, o szczupłej i eleganckiej sylwetce, odznaczający się znajdującym się powyżej środka ciała nadmuchanym i okrągłym gardłem, oraz tak wyprostowaną postawą, że na linii prostej, pionowej leży oko i czubek środkowego palca stopy.
Posiada gładką i małą głowę, zaokrągloną, o czole średnio wysokim. Oczy o barwie pomarańczowej do żółtej lub ciemnej u gołębi o upierzeniu białym otoczone ma wąską i bladą obwódką u ptaków o ubarwieniu jasnym lub ciemną obwódką o ubarwieniu ciemnym. Dziób średnio mocny i średniej długości, z małymi
i gładkimi woskówkami, ma barwę dopasowaną do koloru upierzenia gołębia.
Szyję ma długą, o nadętym w kształcie kuli gardle, opierającym się na piersi i zakrywającym przeguby skrzydeł, z wyraźnie widoczną karkową częścią jego nadęcia. Jego pierś jest dość szeroka, lecz prosta i płaska. Plecy natomiast posiada średniej długości, szczupłe i płaskie, jedynie w ramionach nieco szersze, zwężające się i stromo opadające w kierunku stosunkowo krótkiego i dobrze zamkniętego ogona. Dobrze zamknięte skrzydła i przykrywające grzbiet ma mocno przylegające do tułowia.
Długie nogi osadzone z tyłu pod ciałem, normalnie rozstawione, z widocznymi udami o skokach i palcach nieopierzonych.
Upierzenie gołębi tej rasy składa się z szerokich, lecz nie za długich piór i mocno przylegających do ciała. Jedynie nieco luźniejsze upierzenie występuje na nadętym gardle. Garłacz na Norwich występuje o ubarwieniu jednobarwnym białym oraz w kolorach:
- czarnym,
- czerwonym,
- żółtym,
- brązowym,
- niebieskim z czarnymi pasami,
- niebieskim nakrapianym,
- płowym.
Odmiany kolorowe posiadają na tle barwnym wzór rysunku białego w postaci półksiężyca na gardle, różyczek na pokrywach skrzydeł oraz biały brzuch, uda, podudzia i lotki I rzędu. Odmiany czerwone i żółte posiadają biały ogon.
Obrączka nr 8.