Pochodzenie: Anglia. Wrażenie ogólne: O bardzo małej budowie figury, nisko i prosto stojący, żwawy, głowa lekko cofnięta, tułów tworzy z nogami linię prostopadłą, w pełnej akcji chodzi na czubkach palców.
Wzorzec: cechy rasowości:
- Głowa: Okrągła i kulista, jak tylko jest to możliwe, z pełnymi policzkami i bardzo spadzistym, szerokim czołem, szerokość głowy musi pozostać w harmonijnym stosunku do wysokości. Czoło z dziobem musi tworzyć kąt prosty, tył głowy opadający.
- Oczy: Perłowe, duże, wyraziste, wypukłe, osadzone w środku głowy.
- Brew: Bardzo wąska.
- Dziób: Bardzo cienki i krótki, poziomo odstający od głowy podobny do ziarnka jęczmienia, koloru rogowego, przy odmianie Kites (latawiec) czarny, woskówki bardzo małe, słabo rozwinięte.
- Pierś: Wysunięta do przodu i szeroka.
- Szyja: Pełna i harmonijnie wychodząca z szerokiej piersi, szyja biegnąca tak cienko jak tylko to możliwe, noszona z lekkim wygięciem do tyłu, przez to wydaje się krótka.
- Plecy: Krótkie, umiarkowanie zaokrąglone, ukośnie opadające. Ogon: Krótki.
- Skrzydła: Krótkie, zwarte, noszone pod ogonem.
- Nogi : Krótkie, uda nie są widoczne, nogi i palce tak krótkie jak to tylko możliwe. Upierzenie: Dobrze rozwinięte, miękkie i obfite. Rodzaje kolorów: Almond (koloru migdałowego), kite ciemnoziemisty, agate, tygrysie,
- Jednokolorowe: ciemnoziemiste, czerwone, żółte i czarne, białogłowe i z białym podbródkiem.
- Kolor i rysunek:
- 1. Almond: kolor podstawowy migdałowo-żółty (nie mahoniowy). W swoim pierwszym upierzeniu Almond jest jasnożółty, bez ciemnych pstrych piórek i plamek. Po pierwszym pierzeniu, pokazują się na piersi i szyi czarne pstre piórka i plamki które następnie rozprzestrzeniają się na całe upierzenie gołębia. Samce są w rysunku zawsze ciemniejsze od samic. Decydujące jest ubarwienie ogona i 8 do 10 lotek, na których musi być rysunek na żółtym tle, biały z czarnym obrzeżem, a więc lotki i sterówki muszą być trzykolorowe (Almondkolor) i wolne od tonacji szarej.
- 2. Kite: brązowo-czarny z połyskiem brązu na piersi, skrzydłach i ogonie.
- 3. Agat: nie ma stałego rysunku, kolory : czerwony, żółty, De Roy. De Roy jest to kolor mocno czerwono – pomarańczowo - żółty, upierzenie mniej lub bardziej biało-pstrokate. Skrzydła i ogon pełny kolor albo bez białych pstrokatości, jednakże z białawych stosin.
- 4. Tiger - jednokolorowy, aż do białych piórek w formie rozetek na tarczach skrzydeł, to samo na plecach w kształcie V. U czarnych tygrysowatych, wewnętrzne strony skrzydeł są bez nalotu rdzy.
- 5. Jednokolorowy: intensywny czerwony, żółty, czarny, kawowy jednolity albo uprzywilejowany z żółtawym odcieniem na szyi.
- 6. Białogłowy: tułów, piersi i szyja barwne, brzuch, uda, ogon i 10 lotek białe, (rysunek zakonnika), dziób koloru cielistego.
- 7. Podbródki - jednokolorowy, z wyjątkiem białej plamy o kształcie półksiężyca pod dziobem sięgającej tylko do oczu, uda, lotki i ogon białe. Dziób u czerwonych i żółtych kolor cielisty, u niebieskich i czarnych, górna część czarna, u płowo - niebieskich, koloru rogu, dolna część dzioba koloru cielistego.
- Duże błędy: Duży tułów; głowa kanciasta, płaska, wąska; cofnięte czoło;, czerwone żyłki w tęczówce; tępy dziób; mocno błędny kolor i rysunek. Uwagi do oceny: Figura – głowa – dziób - ułożenie skrzydeł - kolor oka - kolor upierzenia – rysunek – ogólny wygląd.