Angielski średniodzioby Ø 8 (11)

Rodowód tej rasy wywodzi się z Anglii, stąd w nazwie angielski średniodzioby. Jest to gołąb średniej wielkości, o krótkim tułowiu oraz o dumnie wyprostowanej sylwetce, co powoduje, że oczy znajdują się pionowo nad nogami.

Posiada dużą, kulistą głowę z szerokim czołem i z policzkami dobrze widocznymi, osadzoną na średniej długości szyi lekko wygiętej. Pośrodku głowy usytuowane są dość duże oczy o barwie białej, z bardzo mała źrenicą. Otoczone są one delikatną i wąską obwódką w kolorze zależnym od barwy upierzenia gołębia. Ptaki
o ubarwieniu niebieskim posiadają obwódkę w kolorze śliwkowym, o ubarwieniu czarnym w kolorze czarnym, pozostałe natomiast obwódkę mają jasną.
Dziób również średniej długości, gruby i tępo zakończony ma w kolorze od cielistego przez rogowy do czarnego i zależy on od barwy upierzenia gołębia.
Pierś ma wysuniętą do przodu, szeroką i zaokrągloną. Plecy mają kształt klina, szerokie są w ramionach, zwężające się i opadające ku ogonowi. Posiada krótkie i szerokie skrzydła, dobrze przylegające do tułowia, noszone na krótkim ogonie.
Nogi ma szeroko posadowione, o średniej długości, nieopierzone lub opierzone z łapciami. Łapcie występują u gołębi o ubarwieniu czerwonym, żółtym, czarnym, białym, czarno-tygrysowatym i czarno-pstrym.

Upierzenie angielskiego średniodziobego występuje w kolorach:
a)    jednokolorowe: żółte, czerwone, białe, czarne, kawowe, brązowe, niebieskie z czarnymi pasami lub bez, nakrapiane, płowe, wielokolorowe;
b)    białotarczowe: żółte, czarne, czerwone, niebieskie;
c)    białogłowe: żółte, czerwone, czarne, kawowe, niebieskie z czarnymi pasami, nakrapiane i płowe;
d)    podbródki: żółte, czerwone, czarne, kawowe niebieskie z czarnymi pasami i nakrapiane oraz płowe;
e)    tygrysowate i pstre: czarne;
f)    ciemnotygrysowate: żółte, czerwone, czarne.

U gołębi o upierzeniu w kolorze żółtym, czerwonym i czarnym występuje na skrzydle róża.

Obrączka nr 8mm (11mm).